Next time you're out shopping, keep in mind what you need and remember that spending extra to buy what you don't need is not saving.

~A place to find my way in the world~
After going to McDonald's recently and putting together a typical meal for four (mom, dad and two kids), I came up with a total of about $14.00 (I didn't actually buy anything, though). For that money, you get almost nothing of nutritive value, but bland white bread, greasy burgers and fries with a sugary soda.
That same $14.00 will purchase two pounds of lean ground beef, a pack of eight whole wheat buns, lettuce, tomato and enough potatoes to make oven-baked french fries and salad ingredients with money left over for some fresh fruit. The best part is that this is twice as much food as at McDonald's, so there's plenty for leftovers later. Better food at half the price: that's pretty simple. I'll allow that there's no soda included in the home cooked meal, but no one should drink soda anyway and a full pitcher of iced tea costs pennies to make.Not only are you not getting more food for your money at fast food restaurants, you are getting a lot of empty calories. Taking the same money to the grocery store results in healthy, wholesome food. In addition, prep time for making healthy meals is no more than the time one would spend in line at the fast food restaurant.
"Perfume today isn't made from flowers. It's made from more than 4,000 different chemicals. 95% of those chemicals come from petroleum."Petroleum certainly isn't sexy - and dousing our bodies with it isn't healthy, either.